פולין – סגנון הניהול

פולין – סגנון הניהול

סגנון הניהול הפולני קיים בעיקר בתאגידים ממשלתיים אך ניתן למצוא אותו גם בארגונים בינלאומיים.

 1. חשיבות למעמד וסמלי סטטוס – פולין היא מדינה היררכית ובהתאם לכך מעוצבת גם המערכת הארגונית. המנהלים הפולנים מעריכים רשמיות, תארים וסמלי מעמד. צורת הניהול אסרטיבית ויש דגש על תוצאות סופיות יותר מאשר על התהליך להשגתן.

  "קיימת חשיבות גדולה מאוד להיררכיה ולסמכות. גישה שוויונית יותר ניתן למצוא באזורים קרובים לגרמניה."

  "הם מחפשים תגים ואותות כבוד שיוכיחו על הצלחותיהם. על אותו משקל, הבוס חייב לנהוג במכונית גדולה."

  "רבים מן העובדים הפולנים שהועסקו בחברה הישראלית שנפתחה בפולין רצו לקבל מייד עם העסקתם משרה ניהולית, ללא כל ניסיון בתפקודי העסק הבסיסיים. מילת הקסם 'מנהל' נקשרה בעיניהם למעמד גבוה ולהצלחה. המנהלים הישראלים, לעומתם, הרגישו שתחילה עליהם להרוויח את לחמם."

 2. השכר הגלוי

  "המנהלים הפולנים רוצים לדעת כמה שיותר על השכר של עמיתיהם. אין להם בעיה לשאול באופן ישיר כמה הם מרוויחים. הם רואים בכך אמצעי לביסוס מעמדם."

 3. כבוד לגיל

  "אני מעדיף בוס מבוגר יותר. אני מכיר בעובדה שזה 'פולני מאוד' מצדי אבל למנהל צעיר ממני יהיה פחות ניסיון בחיים." (עוזר מנהל פולני)

  מנהלים פולנים מעריכים קידום שמתבסס על יכולת. לתפיסתם, אדם צעיר חסר את הידע, הניסיון והיכולת הדרושים לניהול מוצלח.

 4. תהליכי בקרה – משובים שליליים ניתנים לעובדים ולעמיתים כחלק מתהליך בקרה, אולם משובים חיוביים על הצלחה אינם חלק מסגנון הניהול. העדרם מבטא רמה נמוכה של עידוד לביטוי עצמי והישגיות.
 5. אמון – "עובדים אינם מאמינים שהחברה רוצה בטובתם. הם שואלים לעתים שאלות שמשקפות את החשש כי המעביד עומד לנצל אותם ולנהוג בהם ביד קשה."
  עובדים ומנהלים פולנים נוהגים להביע עמדות שליליות כלפי טבע האדם. כך לדוגמה, עובדים נוהגים להביע חוסר אמון בכך שהבוס יכול לרצות בטובתם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *